سخنان جناب آقای مهندس کوه زادی مدیرعامل گروه صنایع کاغذ پارس در رابطه با راه اندازی تجهیزات OCC

 


در سال های اخیر کشورهای صاحب نام در تولید کاغذ، تحت فشارهای اجتماعی در زمینه محیط زیست اقدام به کاهش استفاده از گیاهان درختی نموده اند که در این شرایط می توان به جای گونه های درختی ، گونه های گیاهان یکساله از جمله نیشکر را مورد استفاده قرار داد.
خوشبختانه شرایط کشت نیشکر در جنوب غرب کشور کاملاً مهیا و اقدامات لازم در این زمینه به انجام رسیده است. در شرایط کنونی ماده اولیه حاصل از نیشکر به نام باگاس در جنوب کشور قابل برداشت می باشد که می توان از این ماده ارزان قیمت و سهل الوصول در صنایع کاغذسازی استفاده نمود. و به همین دلیل گروه صنایع کاغذپارس می تواند از این ماده با ارزش در تولید انواع کاغذهای چاپ و تحریر استفاده نماید و تنها مانع استفاده از این ماده اولیه، هزینه های بسیار زیاد مواد شیمیایی و انرژی خواهد بود که با آزاد سازی قیمت تولیدات می توان این مشکل را مرتفع نمود.
گروه صنایع کاغذ پارس اولین و بزرگترین تولیدکننده کاغذهای چاپ و تحریر در ایران می باشد که اخیراً دلایل مختلفی، از جمله: افزایش قیمت مواد اولیه و ورود کاغذهای وارداتی موجب شده است که کاغذ پارس نتواند در بازار داخلی، تولیدات خود را عرضه نماید. همچنین با اجرای هدفمندکردن قیمت حامل های انرژی از جمله: نفت کوره، گاز و برق، تولیدات این شرکت در زمینه چاپ و تحریر متوقف شده است.
چنانچه این شرکت بتواند قیمت محصولات خود را در بازار رقابتی داخل با محصولات وارداتی تطبیق و اجرا نماید و از کنترل سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان خارج شود، امکان راه اندازی خطوط تولید چاپ و تحریر وجود دارد. در غیر این صورت تولیدات، اقتصادی نخواهد بود.
طی دو دهه اخیر، تولید کاغذ از مواد قابل بازیافت به تدریج در حال جایگزین شدن با تولید کاغذ از گیاهان است که علاوه بر پاکسازی محیط زیست و جلوگیری از هدررفت منابع طبیعی، کاملاً به صرفه می باشد، و بتدریج جمع آوری ضایعات کاغذی به صورت مکانیزه در حال پیشرفت است و به همین دلیل گروه صنایع کاغذ پارس برای اقتصادی نمودن تولیدات اقدامات لازم را در خصوص استفاده از کاغذهای بازیافت و تبدیل آن به محصولات کاغذ را آغاز نموده است.
گروه صنایع کاغذ پارس از تاریخ شهریور 1388 اقدام به تولید مقوا از ضایعات بازیافتی نموده و همچنان این روش ادامه دارد. در طی دو سال اخیر با حمایت سهام داراصلی شرکت، اقدامات بسیار خوبی در سرمایه گذاری در خرید ماشین آلات مدرن به نام OCC جهت تبدیل ضایعات به خمیر کاغذ انجام گرفته و به همین منظور ماشین آلات از کشور آلمان خریداری شده و اقدامات عملیاتی پروژه رو به اتمام است و به یقین در شهریور 1390 این پروژه حیاتی و دوستدار محیط زیست با ظرفیت حداقل یکصد و پنجاه تن در روز راه اندازی خواهد شد.
کل هزینه سرمایه گذاری در فرآیند جدید OCC بالغ بر یک میلیون یورو ارزی معادل یک و دو دهم میلیارد تومان است.

گروه صنایع کاغذ پارس با راه اندازی کلیه خطوط تولید کاغذ و خمیر، قادر خواهد بود سالیانه بیش از یکصدهزار تن انواع کاغذ را تولید نماید که البته این تولید مستلزم رفع مشکلات ایجادشده برای صنایع از جمله صنعت کاغذ خواهد بود.
درخاتمه درصورت ایجاد بازار آزاد و رقابتی در کشور، گروه صنایع کاغذپارس می تواند هردو گزینه مورد نیاز صنعت کاغذ: مواد اولیه خام و کاغذهای بازیافت را در راه اندازی ماشین آلات خود و اقتصادی نمودن محصولات به کار گیرد که انتظار می رود مسئولین محترم کشور ضمن برداشتن محدودیتها، فضای لازم جهت بازار رقابتی را فراهم نمایند. انشاالله

 

جهت مشاهده تصاویر پیشرفت کار راه اندازی تجهیزات OCC اینجا کلیک کنید